پوسته های مرتبط
لینک های خارجی
شبکه های اجتماعی

بلاگ

آلودگی

آلودگی هوا و راهکارهای مقابله با آن

  |   سلامت   |   بدون دیدگاه

آلودگی هوا تأثیر شدیدی روی جنبه‌های مختلف سلامت انسان دارد ولی با رعایت مواردی می‌توانیم از میزان تأثیرات منفی ناشی از آلاینده‌های هوا کم کنیم.

همان‌طور که زمین گرم‌تر و شلوغ‌تر می‌شود، کارخانه‌ها و موتورها نیز همچنان آلاینده‌ها را وارد هوا می‌کنند. نیمی از مردم جهان دسترسی به سوخت‌ها یا تکنولوژی‌های پاک (مانند اجاق گاز و لامپ) ندارند. هوایی که ما تنفس می‌کنیم به‌طور فزاینده و خطرناکی درحال آلوده شدن است؛ درحال حاضر، از هر ۱۰ نفر در دنیا، ۹ نفر هوای آلوده تنفس می‌کنند؛ هوای آلوده‌ای که هرساله جان ۷ میلیون نفر را می‌گیرد.

منظور از آلودگی هوا، مواد موجود در هوا (طبیعی یا حاصل فعالیت‌های بشر) است که می‌توانند به سلامت انسان و محیط زیست آسیب برسانند. ذرات ریز حاصل از سوزاندن سوخت‌های فسیلی و چوب می‌توانند به اعماق ریه‌های ما وارد شود و حتی ازطریق جریان خون به تمام بدن برسند.

اثرات سلامتی ناشی از آلودگی هوا جدی است. یک‌سوم از مرگ و میرهای ناشی از سکته، سرطان ریه و بیماری قلبی ناشی از آلودگی هوا است. آلاینده‌های موجود در هوا می‌توانند موجب تشدید آسم، افزایش سرفه و کاهش عملکرد ریه شوند. این مواد همچین می‌توانند خطر بروز برونشیت، سردرد، ضربان نامنظم قلب، حملات قلبی غیرکشنده و مرگ زودهنگام را در افرادی که دچار بیماری‌های قلبی یا ریوی هستند، افزایش دهند. آلودگی هوا با زوال عقل و نیز عملکرد شناختی ضعیف‌تر و افزایش شیوع بیماری‌های روانی و آسم در کودکان مرتبط است. درحالی‌که قبلا مشخص شده بود آلودگی هوا می‌تواند خطر زایمان زودهنگام را افزایش دهد، اخیرا نیز دانشمندان ذرات آلاینده را در جفت مادر کشف کردند و شاید آلودگی به جنین نیز برسد. فرار از آلودگی هوا دشوار است و تقریبا همه‌ی افراد در معرض آلودگی هوا قرار می‌گیرند. آلاینده‌های میکروسکوپی موجود در هوا می‌توانند از سد دفاعی بدن ما عبور کنند و به اعماق سیستم تنفسی نفوذ کرده و وارد جریان خون شوند.

راه‌هایی برای کاهش مواجهه با آلودگی هوا

اگرچه راه‌حل اصلی آلودگی هوا، کاهش میزان تولید این آلودگی است، رعایت چندین نکته می‌تواند به ما کمک کند تا از خود دربرابر اثرات مخرب ناشی از آلودگی هوا محافظت کنیم:

۱. از خیابان‌های آلوده اجتناب کنید

آدری دنازل، مدرس مدیریت آلودگی هوا در مرکز سیاست‌های زیست‌محیطی کالج سلطنتی لندن می‌گوید:تا جایی که مقدور است، با انتخاب خیابان‌های خلوت‌تر، میزان مواجهه‌ی خود با آلودگی را کاهش دهید.

نتایج مطالعه‌ای که سال گذشته منتشر شد، نشان می‌داد که فاصله گرفتن از خیابان هنگام عبور می‌تواند میزان مواجهه با آلودگی هوا را تا ۵۳ درصد و در مواردی تا ۶۰ درصد کاهش دهد. پراشانت کومار، مدیر مرکز جهانی پژوهش‌های هوای پاک در دانشگاه سوری می‌گوید:در چند متری نزدیک خیابان، غلظت‌ها واقعا بالا هستند و سپس به‌سرعت رقیق‌ می‌شوند. در فاصله‌ی ۵۰ تا ۱۰۰ متری، بسته به نوع آلاینده‌ها، غلظت حداقل تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

خیابان‌هایی که در هر دو طرف خود ساختمان‌های بلندی دارند (معروف به دره‌های شهری)، ممکن است آلوده‌تر باشند زیرا آلودگی در آن‌ها به دام می‌افتد. فکر نکنید درختان به‌طور خودکار‌ فضای تمیزی را ایجاد می‌کنند؛ درختان بلند که تاج‌هایشان در کنار هم قرار گرفته است نیز می‌توانند مانع از پراکنده شدن آلودگی شوند به‌خصوص اگر در مجاورت ساختمان‌های بلند قرار گرفته باشند. کومار می‌گوید چیزی که طراحان شهری بهتر است انجام دهند، این است که گیاهان کوتاه‌تری بکارند که به‌عنوان مانعی بین جاده‌ی آلاینده و عابران پیاده عمل کند.

۲. از اپلیکشن‌ها استفاده کنید

استفان هولگیت، استاد ایمونوفارماکولوژی دانشگاه ساوت‌همپتون و کارشناس آلودگی هوا می‌گوید:

اپلیکشن‌هایی که وضعیت آلودگی هوای منطقه را نشان می‌دهند بسیار مفید بوده و درحال پیشرفت هستند. اپلیکیشن‌هایی وجود دارد که در آن وضعیت آلودگی هوای شهر به‌طور مداوم به‌روزرسانی می‌شود و این اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند.

۳. از ورزش کردن در ساعات پرازدحام اجتناب کنید

دنازل معتقد است حتی در شرایط آلودگی هوا، مزایای ورزش بر خطرات ناشی از مواجهه با آلودگی هوا غلبه می‌کند. او می‌گوید:

ازنظر تئوری منطقی است که فعالیت بدنی از شما در برابر آسیب‌های ناشی از آلودگی هوا محافظت کند. ورزش کردن مزایای زیادی دارد اما یکی از مزیت‌های آن کاهش التهاب است و یکی از مکانیسم‌های مهمی که آلودگی از آن راه روی سلامت تأثیر می‌گذارد، افزایش التهاب در بدن است. با انجام فعالیت‌های بدنی، شما با اثرات منفی حاصل از آلودگی هوا مبارزه می‌کنید. اثبات این مسئله در این مرحله دشوار است اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد چنین چیزی واقعا می‌تواند درست باشد.

منبع : زومیت

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه